06Tem

Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emin Alioğlu Koronavirüs’ün kalp hastalığı olanlarda kalp krizini tetiklediğine dikkat çekti. Doç. Dr. Alioğlu, kalp hastalığı olanların COVID-19 salgını sırasında korunmak için sosyal mesafe ve maske kullanımıyla, el yıkama gibi tedbirlere özellikle dikkat etmelerini istedi.

Tüm dünyayı kasıp kavuran yeni tip korona virüs salgını yaşlı-genç, kronik hastalığı olan veya olmayan herkesi etkiliyor. Ancak özellikle yaşlı ve kronik hastalıkları olan bireylerin bu enfeksiyon için riskli grubu oluşturduğunu hatırlatan Doç. Dr. Emin Alioğlu, “Covid-19 enfeksiyonunda en sık etkilenen organ akciğerlerdir. Akciğerlerin tutulumunda kanın yetersiz oksijenlenmesini telafi etmek için kalbin iş yükü artmaktadır. Bu, kalbin etkin bir şekilde kasılma problemleri yaşadığı kalp yetmezliği olan biri için sorunları daha da kötüleştirebilir. Koroner (kalbi besleyen) damarlarda darlıkları olan hastalarda kalbin iş yükünün artması kalp krizini tetikleyebilir. Bunun dışında Covid-19 enfeksiyonu esnasında miyokardit, aritmi gibi kalbe ait komplikasyonlar gelişebilir” ifadelerini kullandı.

Kalp hastalığı olanların, COVID-19 salgını sırasında korunmak için sosyal mesafe ve maske kullanımı, el yıkama gibi tedbirlere özellikle dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Alioğlu, kalp hastalarının ilaçlarını aksatmadan kullanmaları gerektiğini vurguladı. Doç. Dr. Alioğlu, kalp hastalarının ayrıca tansiyonlarını ve şekerlerini kontrol altında tutmaları gerektiğini belirterek, “Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir” diye konuştu.
Salgın sürecinde hastalara rutin olarak sağlık kuruluşlarına gitmemeleri önerilse de yeni başlayan göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetleri olan hastaların maske kullanarak ve sosyal mesafeye dikkat ederek hastaneye başvurmaları gerektiğini de ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.